Farba podkładowa do metalu - jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Farby podkładowe to pierwszy lub drugi etap malowania przedmiotów metalowych.

Właściwy dobór i nałożenie podkładu zapewnia trwałość i estetyczny wygląd powłoki, a mimo że warstwa podkładu nie będzie widoczna, właśnie ją najtrudniej się nakłada.

Polecane farby podkładowe do metalu

Po co farba podkładowa?

No właśnie – co daje farba podkładowa? Zasadniczo nie służy ona zwiększaniu przyczepności: ten cel realizuje farba gruntująca, choć wiele z dziś dostępnych podkładów to preparaty dwa w jednym, grunt i podkład. Farby podkładowe mają charakter antykorozyjny – zapobiegają przedostawaniu się wilgoci do warstwy metalicznej, dzięki czemu ostateczna powłoka jest zdecydowanie trwalsza. Farbę podkładową nakłada się bardzo cienką warstwą i to w zupełności wystarcza, aby zapewnić dobrą ochronę przed korozją.

Jaki kolor podkładu wybrać?

Farby podkładowe nie mają zbyt wielu wariantów kolorystycznych, co nie ma wielkiego znaczenia, ponieważ większość farb do metalu ma doskonałe własności kryjące i podkład może najwyżej nieco rozjaśnić lub przyciemnić ostateczną powłokę. Obecnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się farby podkładowe czarne, które często zastępują tradycyjną „minię”, czyli farbę o specyficznym, rdzawym kolorze. Poza tymi dostępne są jeszcze farby podkładowe w różnych odcieniach szarości.

Na rdzę czy na oczyszczony metal?

  • Typowa farba podkładowa powinna być stosowana na warstwę farby gruntującej.
  • Farba podkładowa na rdzę może być nałożona bezpośrednio tylko wtedy, kiedy ma silne właściwości antykorozyjne (niekiedy również zdolność do usuwania niewielkich ognisk rdzy) i spełnia równocześnie funkcje gruntu.
  • Nawet jeśli daną farbę można stosować w jednej warstwie (zwykle zalecane są dwie), to w przypadku nakładania bezpośrednio na powierzchnię metalową nie można zrezygnować z dwóch warstw, jako że pierwsza spełnia role gruntu, a druga podkładu – jedna, grubsza warstwa nie miałaby takich samych właściwości.

Typy farb podkładowych do metalu i ich zastosowania

  • Większość farb podkładowych to farby jednoskładnikowe na bazie alkilowej lub chlorokauczukowej.
  • W warunkach zwiększonego zasolenia (tereny przymorskie, ale też płoty przy drogach odśnieżanych solanką) zaleca się stosowanie farb podkładowych o zwiększonej zawartości fosforanu cynku – substancji wykazującej bardzo silne działanie antykorozyjne.
  • W zastosowaniach przemysłowych najczęściej stosuje się dwuskładnikowe farby podkładowe epoksydowe. Ich przygotowanie zajmuje dużo czasu, nakładanie jest trudniejsze, ale uzyskana powłoka bardzo trwała i odporna na wiele szkodliwych czynników.
  • Podkłady na bazie olejów (często są to oleje rybie) – stosowane są na powierzchnie zardzewiałe. Dodatek olejów i kilku innych substancji zapewnia doskonałe własności penetrujące i powoduje, że farba podkładowa wypiera wodę, tworząc dodatkowo trwalszą powłokę.
  • Farba podkładowa do metalu w sprayu – nie jest to oczywiście inny typ pod względem chemicznym, ale warto wyróżnić tę kategorię, ponieważ spray jest wygodnym sposobem nakładania podkładu. Ponieważ łączna grubość warstw podkładowych nie powinna przekraczać 0,04 mm, spray jest dobrym sposobem na efektywne, wydajne i poprawne pomalowanie zwłaszcza dużych powierzchni, ale przydaje się także przy zabezpieczaniu przedmiotów o nietypowym wzorze, którego nie da się zakryć przy pomocy pędzla.
  • Specjalnych podkładów trzeba użyć do malowania grzejników i innych powierzchni narażonych na działanie wysokich temperatur. Standardowe podkłady zapewniają ochronę do 60-70°C, natomiast odporne termicznie preparaty 150-250°, przy czym warto pamiętać, że podkład stosowany w miejscach, w których występują duże wahania temperatur musi być bardziej elastyczny.

Farby podkładowe do metalu – ceny i producenci

Podkładów do codziennego użytku można szukać z powodzeniem w katalogach znanych szerokiemu gronu odbiorców producentów: Śnieżka, Tikkurila, Jedynka czy Nobiles, jednak jeśli chodzi o zastosowania specjalistyczne, w grę wchodzą producenci mniej znani, skupiający się na farbach o szczególnych właściwościach. W tym pierwszym przypadku ceny zaczynają się od kilkunastu złotych za litr, aby w przypadku farb specjalistycznych sięgnąć nawet kilkudziesięciu.

Jaka farba podkładowa do metalu - podsumowanie

To, jaka farba podkładowa do metalu będzie najlepsza w danych okolicznościach zależy przede wszystkim od warunków panujących w miejscu, w którym podkład ma być stosowany. Lepszy dobór podkładu to większa trwałość, więc zwykle warto dokładniej przestudiować wymagania. Przy porównywaniu cen trzeba też koniecznie zwrócić uwagę na wydajność farb, ponieważ ta waha się w granicach od 6 do 17 metrów kwadratowych na litrze. Z kolei przy wyborze sprayu wydajność nie zawsze ma znaczenie – trzeba sprawdzić, jakie będą straty przy przedmiotach określonej wielkości.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.